Yangın Alarm Sistemleri

Her mekanda mevcut olan yangın riskine karşı uygulanan yangın alarm sistemleri doğrudan yangının önlenmesine ilişkin bir sistem değildir. Yangın alarm sistemi temel mantığı oluşan yangının asgari süre içerisinde algılanmasıdır. Bu sayede çıkan yanına ilişkin müdahalelerin en kısa zaman dilimleri içerisinde gerçekleştirilmesi mümkün oluyor. Yangınlarda erken müdahale şansı ile hem maddi kaybın hem de can kaybının önemli oranda düşürülmesini sağlayan yangın alarm sistemlerinin kullanımı her geçen gün büyük bir hızla artış göstermeye devam ediyor. Özellikle de 2002 yılında çıkartılan yeni bir düzenleme ile birlikte yangın alarm sistemlerinin kurulumunun gerçekleştirilmesi zorunlu hale getirildi. Düzenleme ile belirtilen kriterlere uygun olan tüm yapılara ilişkin olarak yangın alarm sisteminin kurulması zorunluluğu bulunuyor.

Yangın Alarm Sistemleri ve Elemanları Nelerdir?

Sürekli gelişen teknoloji ile birlikte artık yangın alarm sistemi içinde son derece fonksiyonel çözümler sunulabiliyor. Özellikle de her yapıdaki mimari özelliklerden, kullanım amaçlarına kadar pek çok farklı değişkene odaklı olarak yangın alarm sistemlerinin kurulumu gerçekleştirile biliyor. Bu şekilde son derece yüksek başarı yüzdesinde ve yüksek verimlilikte yangın alarm sisteminin kullanımının gerçekleştirilebilmesi mümkün oluyor. Günümüzde yaygın olarak kullanılan yangın alarm sistemleri türleri arasında “Adresli Yangın Sistemleri”, “Konvansiyonel Yangın Sistemleri”, “Yangın/Duman Dedöktörleri”, “Karbonmonoksit Sistemleri”, “Alev Dedektörleri”, “Kıvılcum Dedöktörleri” şeklindedir. Bu yangın alarm sistemlerinin farklı özellikleri ve çalışma prensipleri ile her mekandaki temel ihtiyaçlara odaklı olarak en doğru yangın alarmının kullanılabilmesi mümkün oluyor.

Yangın alarm sistemi temel olarak kontrol paneli, dedektör, yangın ihbar butonları, alarm sirenleri gibi elamanlardan oluşmaktadır. Bu elamanlar vasıtası ile hem otomatik hem de manuel olarak binada çıkan yangına ilişkin olarak erken uyarı sağlanabilmektedir. Böylelikle ciddi kayıpların ortaya çıkması önlenebilmektedir.

Yangın Alarm Sistemi Nasıl Çalışır?

Gelişmiş teknolojiye sahip olan yangın alarm sistemi otomatik olarak yangın çıkışını algılayarak, çok daha kısa süreler içerisinde müdahale şansını sağlamaktadır. Üzerinde yer alan dedektörlerinin gelişmiş ve hassas teknolojisi, en ufak bir yangın çıkışının dahi etkin bir şekilde tespit edilebilmesine olanak veriyor. Bu sayede çok daha kısa zaman dilimleri içerisinde, yangın büyümeden gerekli olan müdahalelerin gerçekleştirilebilmesi mümkün oluyor.

Yangın Alarm Sistemi Kurulumu

Bina altyapısına uygulanması gereken hassas bir teknoloji olması sebebi ile günümüzde yangın alarm sistemi kurulumunun uzman kişiler tarafından gerçekleştirilmesi gerekliliği bulunmaktadır. Son derece hassas bir uygulama olması sebebi ile mutlaka profesyonel ve alanında uzman ve aynı zamanda da teknik donanıma sahip olan kurumsal çözümlerden yararlanmaya özen göstermelisiniz. Böylelikle çok daha verimli ve çok daha kaliteli bir şekilde yangın alarm sistemi kullanımı gerçekleştirilebilmesi mümkün olmaktadır. Yangın alarm sistemleri ile ilgili merak ettikleriniz ve yanı sıra profesyonel destek için bizimle iletişime geçebilirsiniz.